دنبال چی میگردی :
در کجا دنبالش میگردی :


کمبود مسجد در هرمزگان

کمبود مسجد در هرمزگان

در حالی در چند سال اخیر با پیگیری‌های نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان تعداد زیادی از روستاهای استان با مشارکت خیّرین و....  مسجد دار شدند که همچنان دَه‌ها روستای استان چشم انتظار مسجد هستند و امام جمعه بندرعباس بارها این موضوع را عنوان کرده است و خواستار احداث مسجد در روستاهای فاقد مسجد شده است.

هنگام تهیه گزارش از برخی از مناطق روستایی استان، ساکنان روستاها مهم‌ترین درخواست خود را احداث مسجد عنوان می‌کردند و می‌گفتند بزرگترین آرزوی روستاییان این است که در روستایشان مسجد احداث شود و امام جماعت داشته باشند و در ماه‌های رمضان و محرم و صفر روحانیون به روستایشان بیایند و درکنارشان باشند و امیدوار بودند روزی فرابرسد که به این آرزوی معنو‌شان دست یابند.

در شهرهای استان و به خصوص بندرعباس هم کمبود مسجد وجود دارد و در برخی از مناطق کمبود مسجد مشهود است و از طرفی پروژه‌های ساخت مسجد مانند مسجدی که در میدان صادقیه بندرعباس چندین سال از وعده ساختش می‌گذرد به کندی پیش می‌رود و ساکنان این منطقه از داشتن مسجد و اقامه نماز در بیت ا...  محروم هستند، بارها گلایه خود را از این موضوع عنوان کرده‌اند که نیاز است مسجد این منطقه و سایر مناطقی که مسجد وجود ندارد، مساجدی زیبا و معنوی احداث شود که می‌توان از ظرفیت اهالی این مناطق و خیرین هم استفاده نمود.

یکی دیگر از موضوعات و خواسته‌های شهروندان، احداث خانه عالم در کنار مساجد موجود برای اقامت روحانیون و ارتباط بیشتر با نمازگزاران و همسایگان مساجد می‌باشد که نبود خانه عالم در کنار بیشتر مساجد باعث شده است در برخی مساجد روحانیون حضور نداشته باشند و نماز جماعت به طور مرتب برگزار نشود. درصورتی که اگر خانه عالم در کنار مساجد وجود داشته باشد و روحانیون اقامت گزینند، آنگاه ارتباط با این قشر بیشتر می‌شود و پاسخگوی سؤالات و دغدغه‌های شرعی و... خواهند بود و زمینه برگزاری نماز جماعت، آموزش قرآن، برنامه‌های فرهنگی و مذهبی به مناسبت‌های مختلف فراهم می‌شود و این روحانیون می‌توانند مشکلات مردم آن منطقه را به متولیان مربوطه منعکس کنند.

از طرفی بایستی ساز و کاری اندیشیده شود که فعالان مسجدی در سازمان‌های مختلف برای امور مسجد سرگردان نمانند.
تعداد بازدید : 391
زمان انتشار : 1396/11/25

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟


10 + 15 =
   
   

بانک اطلاعاتی هرمزگان از سال 89 فعالیت خود را آغاز نموده است

هر گونه کپی و استفاده از اعتبار هرمزگانی ها پیگرد قانونی دارد