دنبال چی میگردی :
در کجا دنبالش میگردی :موقعیت جغرافیایی       موقعیت جغرافیایی ، اقلیم و آب و هوا

موقعیت جغرافیایی ، اقلیم و آب و هوا

استان هرمزگان یکی از 7 استان ساحلی کشور با مساحتی بالغ بر 71 هزار کیلو متر مربع و جمعیتی معادل یک میلیون چهارصد هزار نفر در جنوبی ترین نقطه کشور در طول سواحل شمالی خلیج فارس و دریای عمان واقع شده است . این استان از جهت شمال و شمال شرقی به استان کرمان ، غرب و شمال غربی به استانهای فارس و بوشهر ، از شرق به استان سیستان و بلوچستان و از جنوب به آبهای گرم خلیج فارس و دریای عمان منتهی میگردد.
استان هرمزگان بدلیل دارا بودن بیش از 1500 کیلومتر  نوار ساحلی  ، 900 کیلومتر مربوط به هم مرزی جنوب استان با آبهای خلیج فارس و دریای عمان و 600 کیلومتر مربوط به کرانه ساحلی 14 جزیره استان، در موقعیت نخست کشور می باشد .
بطور کلی استان هرمزگان را می توان به چهار منطقه تقسیم نمود:
·   مناطق کوهستانی : بیش از دو سوم استان را شامل می شود و مهمترین کوههای آن عبارتند از کوه فارغان ،کوه نیان ، کوه گنو ، کوه زهره ، کوه شب.
·   دشت ها : در حد فاصل کوهها و جلگه های ساحلی و عمدتا در امتداد دریا گسترده شده اند این زمینها عمدتا شامل زمینهای شور ، شن زار ، تپه های ماسه ای و زمین های بسیار فرسوده و گنبدهای نمکی است. هر چند در فواصل کوهها ، دشتهای مناسب برای کشاورزی نیز وجود دارند.
·        جلگه ها : در امتداد خطوط ساحلی استان پراکنده اند ، مانند جلگه های میناب و بندر عباس.
·   جزایر : به سه نوع تقسیم می شوند ، جزایر مرجانی (مانند ابوموسی و کیش )جزایر حاصل از گنبدهای نمکی ( مانند جزیره هرمز ) و جزایری که ناشی از ناهمواریهای داخلی کشور است.
آب و هوای استان هرمزگان با توجه به شرایط جغرافیایی استان به دو نوع کناره ای و بیابانی داخلی تقسیم می شود . نواحی بیابانی کناره ای به علت نزدیکی به دریا و درجه حرارت زیاد دارای آب و هوای گرم و مرطوب است. بطوریکه میزان رطوبت در نوار ساحلی در فصل تابستان حتی به صد در صد نیز  می رسد. در سایر نقاط همانند بیابان مرکزی کشور آب و هوا گرم و خشک است و درجه حرارت در زمستان به سمت یک رقمی شدن میل می کند به نحوی که هرمزگان را باید استانی فاقد روزهای یخبندان تلقی کرد. در ارتفاعات آب و هوای معتدل حاکم است.
متوسط میزان بارندگی سالیانه معمولا کمتر از 200 میلی متر و کل ریزش سالیانه در حوزه آبریز آن حدود 20 میلیارد متر مکعب است که بخش اعظم آن ( حدود 13 میلیارد متر مکعب ) تبخیر یا به دریا تخلیه می شود.
در حال حاضر از 65/2 میلیارد متر مکعب آبهای شیرین قابل استفاده با احتساب سد جگین حدود 8/1 میلیارد مترمکعب از منابع سطحی تامین می گردد.

جدول شماره (1) وضعیت جغرافیائی استان

ردیف عنوان واحد سنجش وضعیت فعلی
1 مساحت استان کیلومتر مربع 71193
2 تعداد شهرستانهای استان عدد 11
3 تعداد شهرهای استان عدد 22
4 تعداد بخش های استان عدد 33
5 نسبت مساحت کل استان به کل کشور درصد 4

 
از 22 شهر استان 13 شهر ساحلی و 4 شهر در حوزه نفوذ شهرهای ساحلی و سایر شهرها شامل شهرهای بستک ، فین ‌، رودان ، جناح ، حاجی آباد ، هشتبندی و رویدر در مناطق مرکزی و دور از دریا گسترش یافته اند. بنابراین عملکرد اقتصادی و فرهنگی استان ساحلی و متاثر از دریاست. به عنوان مثال 80% جمعیت شهرها و 60% کل جمعیت استان در نوار ساحلی به عمق حداکثر 30 کیلومتر از دریا استقرار یافته است. همچنین تمام فعالیتهای شیلاتی ، بندری ، حمل و نقل دریایی و بخش عظیمی از فعالیتهای صنعتی ، خدماتی و بازرگانی به همراه مهمترین زیر بنا ها در این فضا گسترش پیدا کرده است.

جدول شماره (2) تقسیمات سیاسی استان هرمزگان

شهرستان تعدادبخش تعداد شهر تعداد دهستان تعداد روستای دارای سکنه
ابوموسی 2 1 2 3
بستک 3 2 7 100
بندرخمیر 2 1 4 66
بندرعباس 4 2 10 331
بندر لنگه 3 4 8 138
پارسیان 2 1 4 42
جاسک 3 1 9 343
حاجی آباد 3 2 6 200
رودان 4 2 10 202
قشم 3 4 7 66
میناب 4 2 13 349
جمع 33 22 80 1842
         

دو شهرستان ابوموسیٰ و قشم کلا از جزایر تشکیل شده اند و از فضای استان گسستگی جغرافیایی دارند. جزیره قشم بزرگترین جزیره خلیج فارس به همراه جزیره هرمز که در تنگه استراتژیک هرمز قرار دارد و جزایر هنگام ،لارک خود یک شهرستان استان هرمزگان را تشکیل می دهند.
ابوموسیٰ با 5 جزیره دیگر شامل تنب بزرگ، تنب کوچک ، سیری ،‌فارور بزرگ و فارور کوچک نیز شهرستان دیگر استان را بوجود می آورد.
چهار جزیره کیش ، هندورابی ، سیری و لاوان نیز جز محدوده شهرستان بندرلنگه می باشند.
بنابراین استان هرمزگان با 14 جزیره بیشترین جزایر را بین استانهای ساحلی کشور دارد.


اطلاعات استان هرمزگان ، موقعیت جغرافیایی هرمزگان ، جغرافیای هرمزگان ، استان هرمزگان ، اطلاعات جغرافیای استان هرمزگان ، شهرستان های هرمزگان ، موقعیت جغرافیایی استان هرمزگان ، جغرافیای استان هرمزگان ، بانک اطلاعاتی استان هرمزگان ، اطلاعات استان هرمزگان ، هرمزگانی ها ، هرمزگانیها ، اطلاعات هرمزگانیها ، اطلاعات هرمزگانبانک اطلاعاتی هرمزگان از سال 89 فعالیت خود را آغاز نموده است

هر گونه کپی و استفاده از اعتبار هرمزگانی ها پیگرد قانونی دارد