دنبال چی میگردی :
در کجا دنبالش میگردی :


آیا نبود آمبولانس دریایی جان جوان هرمزی را گرفت؟؟

آیا نبود آمبولانس دریایی جان جوان هرمزی را گرفت؟؟

این حادثه حدود ساعت ۱۱ در نزدیکی دره رنگین‌کمان‌ رخ داد، اما  امکان انتقال اورژانسی و به‌موقع این دو جوان به بندرعباس فراهم نشد و ساعتی بعد مصطفی جان باخت. 

جزیره هرمز جزیره ایست که مورد توجه گردشگران بسیاری سا این را تعئائ مسافرانی که هر ساله به این جزیره سفر می کنند و ماه ها در آن ساکن هستند ثابت می کند. اما این همه ماجرا نیست، هرمز  که هنرمندان و مردم عادی بسیاری شیفته اش هستند از عدم امکانات بسیاری رنج می برد.  مثلا از ۴-۵ماه قبل جزیره‌ی هرمز آمبولانس دریایی ندارد. این داستان ترسناک و دلهره‌آوری  برای تمامی ساکنان جزیره هرمز است. 

با گذشت بیش ازچندین ماه از خراب شدن آمبولانس دریایی که متعلق به دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان بوده هنوز اقدامی اسامی برای تعمیر آن صورت نگرفته است.

خبرگزاری مهر براساس شنیده‌ها نوشته «آمبولانس دریایی هرمز به دلیل بدهی دانشگاه علوم پزشکی به شرکت سازنده اجازه ترخیص ندارد.»

برای جایگزینی این آمبولانس دریایی، مدتی یک «اتوبوس دریایی» (که بیش از ۶سال از ترددش جلوگیری شده بود) اختصاص داده شد که آن هم چند روزی بیشتر دوام نیاورد و موتورهایش از کار افتاد و بلااستفاده در اسکله هرمز به حالا خودش رها شد. مدتی هم اداره بنادر و دریانوردی برای انتقال بیماران همکاری می‌کرد و حالا این هم به دلایلی قطع شده است. 

مجموع این شرایط باعث شده که بیماران اورژانسی در هرمز اگر دوام آورند باید یک یا چند ساعت منتظر آمدن آمبولانس دریایی از قشم بمانند؛ تازه اگر خوش‌شانس باشند و شرایط جوی هم مناسب باشد که اجازه تردد به آمبولانس داده شود.باتوجه به شرایط حال حاضر در جزیره هرمز که نه امکانات درمانی کافی برای نجات بیماران اورژانسی دارد و نه وسیله‌ی نقلیه‌‌ای تمام‌وقت برای انتقال بیماران به بندرعباس یا قشم؛ پس تکلیف چیست؟ باید چند خانواده داغدار شوند تا این مشکل برطرف شود؟

رضا میرحسینی، بخشدار هرمز در این باره گفت: «هم در مکاتبات و هم در نشست‌هایی که با استاندار هرمزگان داشته‌ایم، گفته‌ایم اولویت اول تهیه یک آمبولانس دریایی برای هرمز است، قول خرید آن را داده‌اند ولی هنوز محقق نشده است.»

وی تاکید کرد «وضعیت موجود درمانی در جزیره هرمز قابل قبول نیست، این موضوع از طریق فرمانداری قشم پیگیری خواهیم کرد.»مرتضی غلام‌زاده، رئیس شورای شهر هرمز هم از «مکاتبات شورا برای خرید آمبولانس دریایی با مسئولان اجرایی و نمایندگان» گفت که «تاکنون نتیجه‌بخش نبوده است.»

 وی تاکید کرد «اولویت اصلی هرمز تامین یک آمبولانس دریایی است که بیماران اورژانسی با فراغ بال جهت درمان به بندر عباس اعزام شوند.»

به گفته‌ی رئیس شورای شهر هرمز؛ «در سفر رییس ستاد اجرایی فرمان امام به هرمز یکی از اولویت‌هایی که به وی اعلام شد خرید آمبولانس دریایی بود، که ستاد اجرایی فرمان امام و بنیاد برکت قول مساعد برای حل این موضوع داده‌اند.»

غلام‌زاده گفته بود: «بیماران دارای بیماری‌های قلبی، دیابتی، کلیوی و تصادفی در صورت دیر رسیدن آمبولانس دریایی با مشکل جدی مواجه می‌شوند و «اگر خانواده ای در این جزیره داغدار شود چه کسی جوابگوی  این خانواده‌ها خواهد بود؟»به گفته‌ی وی؛ «برای بهبود ارائه خدمات پزشکی و درمانی به مردم»، مسئولان باید زمینه‌ی «احداث کلینیک تخصصی در جزیره هرمز» ایجاد کنند تا شرایط حضور پزشکان متخصص در این جزیره بیش از گذشته فراهم شود.»با اینکه خرابی آمبولانس دریایی جزیره‌ی هرمز یک شبه رخ نداده است و از چند ماه قبل تاکنون که این مساله موجب نگرانی مردم هرمز و حتی مرگ یک جوان هم شده؛ مدیران دانشگاه علوم‌ پزشکی هرمزگان فرصت داشتند با اطلاع‌رسانی به‌موقع و ارائه‌ی توضیح شفاف به مردم وضعیت و مشکلات نبودن آمبولانس را تشریح کنند و از نگرانی آن‌ها بکاهند.// بادگیر

مردم هرمز با جان خود هزینه آمبولانس دریایی را 

پرداخت کرده‌اند

حجت‌الاسلام درّی، امام‌جمعه هرمز در خطبه‌های نمازجمعه در واکنش به مشکلات به وجود آمده ناشی از کمبود امکانات بهداشتی درمانی این جزیره و فوت یک جوان هرمزی به‌علت نرسیدن به بیمارستان بندرعباس گفت: مدت زیادی‌ست در زمینه آمبولانس دریایی مشکل داریم و بارها و بارها پیگیری شده و مکالمات تلفنی داشتیم و مسئولین وعده‌هایی داده‌اند اما متاسفانه هیچ‌کدام عملی نشده و حتی حرکتی هم انجام نمی‌شود. اگر عزیزی جان‌اش به خطر بیافتد چه کسی جوابگوست؟وی در واکنش به قیمت آمبولانس دریایی گفت: مردم هرمز ۴۰ سال پیش با جان خود این هزینه را پرداخت کرده‌اند و دیگر هیچ بهانه‌ای از هیچ‌کس قابل قبول نیست.آمبولانس درست شده اما به بهانه‌های مختلف از تحویل آن به هرمز ممانعت می‌شود.وی با اشاره به اینکه دیگر جای هیچ بهانه و توجیهی نیست، افزود: از استاندار هرمزگان خواهانیم که در اسرع وقت این مسئله را پیگیری کنند. باید قبل از اتفاقات ناگوار مسئله را حل کرد نه اینکه اتفاقی بیافتد بعد به فکر راه حل باشند.

حجت‌الاسلام دری در پایان افزود: بنده در این تریبون برای آخرین بار اتمام حجت می‌کنم اگر این مشکل حل نشود برخورد جدی‌تری خواهیم کرد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان: 

فوت جوان هرمزی ارتباطی به نبود آمبولانس دریایی نداشت

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان گفت: پیرو مدارک موجود، مصدوم قبل از رسیدن به درمانگاه فوت کرده و فوت وی، ارتباطی به نبود آمبولانس دریایی نداشته است.

دکتر عبدالله غریب زاده در خصوص واکنش‌ها به فوت جوان هرمزی و عدم تجهیزات لازم ازجمله آمبولانس دریایی در این منطقه، افزود: ازآنجایی‌که استان پهناور هرمزگان دارای جزایر متعددی است، وجود آمبولانس دریایی بی‌شک یکی از اولویت‌های دانشگاه علوم پزشکی است.وی اظهار کرد: یک آمبولانس دریایی پیشرفته که با مشارکت خیرین ساخته‌شده است و یک آمبولانس دریایی به‌عنوان پشتیبان اقدام به اعزام بیماران واجد شرایط از جزایر هرمز، لارک و قشم می‌کنند. 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان اضافه کرد: در مواقع لزوم علاوه بر این دو آمبولانس، پیرو قرارداد منعقدشده با سپاه پاسداران، در صورت در حال اعزام بودن و در حال مأموریت بودن آمبولانس‌های دانشگاه، از قایق‌های سپاه برای اعزام فوری بیماران نیز استفاده می‌شود.

دکتر غریب زاده با بیان اینکه خرید سه دستگاه آمبولانس دریایی پیشرفته جهت اضافه شدن به ناوگان اورژانس استان در دستور کار دانشگاه قرار دارد، تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی به‌محض افتتاح آمبولانس دریایی جدید، بستن قرارداد جهت خرید سه آمبولانس دریایی پیشرفته دیگر را در دستور کار خود قرار داد و امیدواریم تا قبل از پایان سال جاری به چرخه خدمت وارد شوند.

معاون درمان دانشگاه ضمن ابراز تأسف و تألم به دلیل فوت جوان هرمزی در تصادف رخ‌داده، عنوان کرد: پیرو مدارک موجود، مصدوم قبل از رسیدن به درمانگاه فوت کرده و فوت وی، ارتباطی به نبود آمبولانس دریایی نداشته است.وی ادامه داد: جهت اعزام مصدوم دیگر، هماهنگی‌های لازم به‌سرعت انجام شد و بیمار مذکور به بیمارستان شهید محمدی اعزام‌شده و اقدامات درمانی در حال انجام است.

باید دید جان چند جوان دیگر باید گرفته شود تا مسوولین  نیم نگاهی به این مناطق که در ظاهر مورد توجه است، انداخته شود؟
تعداد بازدید : 336
زمان انتشار : 1397/01/27

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟


0 + 10 =
   
   

بانک اطلاعاتی هرمزگان از سال 89 فعالیت خود را آغاز نموده است

هر گونه کپی و استفاده از اعتبار هرمزگانی ها پیگرد قانونی دارد